Sedinţa ordinară a Consiliului Local Măgura în data de 28.01.2021, ora 16:00

În conformitate cu prevederile art. 135 alin. (4) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, aducem la cunoștință publică că în data de 28.01.2021, ora 1600, va avea loc la Școala Emil Brăescu, sat. Măgura, Comuna Măgura, județul Bacău, şedinţa ordinară  care se va desfășura conform H.C.L. Măgura nr. 13/ 30.03.2020,  Hotărârea Guvernului nr. 3/ 11.01.2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 13 ianuarie 2021, precum și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19și a Hotârârii CJSU Bacău nr. 44 din 15.10.2020 privind aprobarea măsurilor suplimentare de prevenire și combatere a efectelor pandemiei de COVID-19, unde se va dezbate următorul proiect de ordine de zi:

Art. I.

1.               Proiect de Hotărâre privind aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare al Consiliului local al Comunei Măgura, județul Bacău,   conform O.U.G. nr. 57/ 2019 privind Codul administrativ

– initiator, consilier local – Chitic Constantin.

2.               Proiect de Hotărâre privind alegerea președintelui de sedință pentru perioada februarie – aprilie 2021

– initiator, Primar – Costrăş  Iordache.

3.              Proiect de Hotărâre privind aprobarea organizarii retelei scolare pe raza U.A.T COMUNA MĂGURA, Jud. Bacău, pentru anul școlar 2021/ 2022

– initiator, Primar – Costrăş  Iordache.

4.              Proiect de Hotărâre Privind darea in administrare a bunurilor imobile (cladiri si terenuri aferente) in care isi desfasoara activitatea unitatile de invatamant preuniversitar de stat de pe raza localitatii Magura, proprietate publica, catre Scoala Gimnaziala ,,Emil Braescu” Magura, judetul Bacau.

– initiator, Primar – Costrăş  Iordache.

5.              Proiect de Hotărâre privind aprobarea utilizarii excedentului bugetului local al comunei Magura rezultat la incheierea exercitiului bugetar al anului 2020 in suma de 2.624.195,60 lei ca sursa de finantare a sectiunii de dezvoltare

– initiator, Primar – Costrăş  Iordache.

6. Proiect de Hotărâre privind privind aprobarea organigramei, statului de funcții și numărul de personal din aparatul de specialitate al primarului comunei Măgura și a celorlalte structuri şi servicii publice subordonate Consiliului Local al comunei Măgura

– initiator, Primar – Costrăş  Iordache.

7.              Proiect de Hotărâre privind aprobarea Planului de actiuni si lucrari de interes local pentru

persoanele apte de munca, din familiile beneficiare de venit minim garantat pentru anul 2021

– initiator, Primar – Costrăş  Iordache.

8.              Proiect de Hotărâre privind înregistrarea Comunei Magura în Sistemul Naţional Electronic de Plată on-line a taxelor şi impozitelor utilizând cardul bancar (SNEP) și modul de suportare a comisionului bancar la tranzacțiile on-line

– initiator, viceprimar – Hamad Al – Essa Talal.

9.              Proiect de Hotărâre privind însușirea Deciziei nr.9/1 din 06.01.2021 și a Raportului de follow-up nr. 1953/ 22.12.2020 pentru Decizia nr. 9/ 02.02.2018 a Camerei de Conturi Bacău

– initiator, Primar – Costrăş  Iordache.

10.           Proiect de Hotărâre privind nominalizarea reprezentanților Consiliului Local al comunei Măgura în comisia pentru evaluarea performanţelor profesionale individuale ale Secretarului general al Comunei Măgura, pentru activitatea desfăşurată în anul 2020

– initiator, Primar – Costrăş  Iordache.

Art. II.  Având în vedere Hotărârea Guvernului nr. 3/ 11.01.2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 13 ianuarie 2021, precum și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și aHotârârii CJSU Bacău nr. 44 din 15.10.2020 privind aprobarea măsurilor suplimentare de prevenire și combatere a efectelor pandemiei de COVID-19, ședința se va desfășura cu respectarea următoarelor măsuri, dar fară a se limita la acestea (conform legislației în vigoare la data organizării), astfel: obligativitatea purtării măştii de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, în toate spaţiile publice  închise și deschise, menţinerea distanţei fizice de minimum 2 metri între participanţi.

SECRETARUL GENERAL AL

COMUNEI MĂGURA,